Rezervasyon Yapın

444 3 589 - +90 532 304 09 01

E-Maİl

info@fitkamp.net

BESLENME PROGRAMI

BESLENME PROGRAMI

Sporda en etkili sonucu almanın yolu doğru bir beslenme programı hazırlamaktan geçer. Beslenme programı hazırlamak için yeterli bilgiye sahip olmak önemlidir. Çoğu zaman hazırlanan programlar yanlış olmakta ve etkili sonuçlar da elde edilememektedir. Bunun için sizlere etkili, ideal bir beslenme programı nasıl olur kısaca anlatmaya çalışacağız.

Beslenme programı hazırlarken besinlerin ve uygulanacak tekniklerin önem sırasına dikkat edilmelidir. Beslenme programının başarısını etkileyen faktörler; kalori, yağlar, proteinler, karbonhidratlar, vitamin – minareller, doğru zamanlama ve suplementlerdir. Kalorileri yediğimiz, içtiğimiz her türlü gıdalardan alırız. Her insanın günlük alması gereken kalori miktarı farklıdır. Kişinin yaşına, cinsiyetine, yaptığı aktiviteye, kilosuna göre alması gereken kalori miktarı değişmektedir. Günlük almanız gereken kalori miktarınızı kişisel antrenörünüz ya da diyetisyeniz yardımıyla hesaplayabilirsiniz. Eğer kilo vermenin yanında bölgesel olarak yağ yakmayı da hedefliyorsanız kalori miktarınızı yüzde 15 oranında daha kısmanız gerekmektedir. Proteinler ise kas dokusunun yapı taşını oluşturmaktadır. Aminoasitlerin polimer yapıya bürünmesi neticesinde meydana gelirler. Vücut geliştirmek isteyen bireylerin vazgeçilmez unsurlarının başında gelirler. Yağlar proteinlere oranla gram başına daha fazla enerji verirler. Ancak yakması daha zor olduğu için önem sırası da biraz geride kalmaktadır. Eğer yağ yakmak istiyorsanız yağ oranını azaltmalısınız, kas geliştirmek istiyorsanız da kg başına en az 1 gr tüketmelisiniz. Karbonhidratlar ise enerji ihtiyacını sağlayan temel besinler arasında gelir. Gram başına yaklaşık olarak 4 kcal enerji verirler. Enerji deposu oldukları için fazla spor yapanlara tüketmesi tavsiye edilir. Mineraller, su ve vitaminler vücudumuza aldığımız inorganik maddeler olup beslenme programı içerisinde bulunması gerekmektedir. Zamanlama ise yenilecek porsiyonun hangi sıklıkla ne zaman yenmesi gerektiğidir. Suplementler önem sırası en geride olan alınabilecek ek gıdalardır. Fitkamp olarak biz de başarılı bir zayıflama kampı olduğumuzu iddia ediyor ve bu hususlara oldukça dikkat ediyoruz.

Yüksek protein içeren bir beslenme programı kas kütlesi oluşturmak ve mevcut kasları korumak için çok önemlidir. Düşük proteinli beslenme programları pek etkili sonuçlar vermez. Vücuda protein aldığınızda vücut bunu direkt olarak aminoasitlere çevirir ve bu da kas dokusunu yapılandırmaya yardımcı olur. Eğer beslenme programını düşük proteinli hazırlarsanız vücudunuz ve aminoasitlerden mahrum kalır ve kas dokunuz dirençsiz hale gelir. Zayıflama kampı bunlara oldukça hassas yaklaşır. Beslenme programında protein miktarını düzgün ve doğru bir şekilde belirlerseniz başarıyı yüzde seksen oranında yakalamış olursunuz. Bu bakımdan bu konuya ayrı bir hassasiyet göstermeniz önemlidir.

Et, süt ürünleri ve yumurta protein bakımından en zengin gıdalardır. Bunlara ek olarak kuruyemişler, bakliyatlar, bezelye, brokoli ve ıspanaklar da protein bakımından zengindir. Protein alımı günde en az 30-40 gram aralığında olmalıdır. Daha etkili sonuç için daha sık tüketmeniz önemlidir. Proteinlere ek olarak karbonhidratlar da beslenme programının vazgeçilmezi arasındadır. Karbonhidratlar sadece kas gelişimini desteklemez ayrıca tüm vücudun etkili bir şekilde çalışmasını da destekler. Özetle beslenme programınızı hazırlarken protein ve karbonhidratlar en önemli iki unsurunuzu oluşturmaktadır.

Fit Kamp Olarak...

  • Sağlıklı ve bilinçli yaşam hedefleriz
  • Obezite’nin sağlık sorunu olduğunu bilir ve önüne geçmek için çalışırız
  • Takım çalışmasının önemli olduğunu bilen ekibimizle psikolojik sorunları çözmeye odaklanırız
  • Topluma ve doğaya olan duyarlılığımız ile insanların mutlu yaşamasına katkıda bulunmaya çalışırız
  • Hedefimiz her zaman en yüksek ve en sağlıklı performanstır.
  • Kazım Karabekir Mh. Kuruçam Sk. No:12 16270 Yıldırım/Bursa

  • 444 3 589

  • info@fitkamp.net

Fitkamp Instagram