Rezervasyon Yapın

444 3 589 - +90 534 429 26 44

E-Maİl

info@fitkamp.net

KETOJENİK BESLENME MODELİ

KETOJENİK BESLENME MODELİ

Farklı hastalıkların tedavisinde çeşitli yöntemler kullanılırken ortaya çıkan diyetler, insanlığı şaşırtmaya devam ediyor. Bunlardan biri de ketojenik beslenme modeli. Bu tedavi içeriğinde amaç kilo vermek olmasa da zamanla bu amaca yönelik kullanılmaya başlanmıştır. İçeriğinde karbonhidrat bazlı yiyeceklere az, protein içeriği yüksek ve yağlı gıdaların tüketilmesi uygun bulunuyor.

Karbonhidrat içeren besinlerin azaltılması, hatta hiç kullanılmamasını ön gören ketojenik beslenme modelinde kişi orta derecede protein tüketmeye yönlendiriliyor. Tabi ki 3 ana ve 3 ara öğün mutlaka uygulanmalı. Vücuda alınacak yağların enerji üretim ve tüketimine sebep olan ana kaynak olduğu düşünüldüğünde, yağ tüketiminin yüksek olması gerektiği tezi desteklenmiş oluyor. Bu beslenme modeli mutlaka bir uzman kontrolünde devam ettirilmesi öneriliyor. Kan ve idrar değerlerinin kontrol altında tutulması gerektiği bir kere daha hatırlatılıyor. Şeker hastaları ve insülin direnci olan kişilerde olumsuz etkiler ortaya çıkartabileceğinden örnek olarak veriliyor.  Gelişim çağındaki bireylere mesela çocuk obezite aşamasında katiyetle önerilmiyor. Dünya Sağlık örgütü tarafından çocukların gelişim çağında tüm besinlerden eşit oranda tüketmesi uygun bulunuyor. Doğru ve düzenli bir menü planlamasının yapılması ve buna uyulması zorunlu kılınıyor.

Son olarak ketojenik beslenme modelinde kişi istediği yiyecekleri yemekten men edilebiliyor. Bu nedenle başlanmadan önce çok iyi düşünülmesi gerekiyor. İrade kuramı bu diyette en üst seviyede tutulmalı. Ben istediğimi yemeliyim diyorsanız bu program size göre olmayabilir.

Fit Kamp Olarak...

  • Sağlıklı ve bilinçli yaşam hedefleriz
  • Obezite’nin sağlık sorunu olduğunu bilir ve önüne geçmek için çalışırız
  • Takım çalışmasının önemli olduğunu bilen ekibimizle psikolojik sorunları çözmeye odaklanırız
  • Topluma ve doğaya olan duyarlılığımız ile insanların mutlu yaşamasına katkıda bulunmaya çalışırız
  • Hedefimiz her zaman en yüksek ve en sağlıklı performanstır.
  • Kazım Karabekir Mh. Kuruçam Sk. No:12 16270 Yıldırım/Bursa

  • 444 3 589

  • info@fitkamp.net

Fitkamp Instagram