Rezervasyon Yapın

444 3 589 - +90 534 429 26 44

E-Maİl

info@fitkamp.net

KOLAY KİLO VERME

KOLAY KİLO VERME

Kilo verme söz konusu olduğunda etkili olduğu öne sürülen birçok mit bulunmaktadır. Kilo vermek isteyen insanlara çoğunlukla temelinde herhangi bir kanıt bulunmayan çılgınca şeyler yapmaları tavisye edilir. Bununla birlikte bilim adamları bu konu hakkında yıllarca süren farklı çalışmalar gerçekleştirerek kilo verme sürecinde etkili görünen bazı stratejiler bulmuşlardır. İşte hızlı kilo verme konusunda etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış 20 ipucu:

 

1. Özellikle Yemeklerden Önce Su İçin
Su içmenin sıklıkla kilo vermeye yardımcı olabileceği iddia edilir ve bu iddianın doğruluk payı bulunmaktadır.  Su içmek, metabolizmayı 1–1,5 saatlik bir süre içinde % 24-30 oranında hızlandırabilir ve bir miktar kalori yakmanıza yardımcı olur. Yapılan bir çalışma, zayıflamak için yemeklerden yarım saat önce yaklaşık yarım litre su içmenin, diyet yapan kişilerde su içmeyenlere kıyasla daha az kalori alımına ve % 44 oranında daha fazla kilo vermeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

2. Kahvaltıda Yumurta Yiyin
Bütün bir yumurta tüketmek, çeşitli faydaların yanı sıra kilo vermek istiyorum diyenlere yardımcı olabilir. Çalışmalar, kahvaltıda tahıl bazlı gıdalar yerine yumurta tüketmenin önünüzdeki 36 saat boyunca daha az kalori almanıza ve daha fazla kilo ile vücut yağı kaybetmenize yardımcı olacağını göstermektedir. Eğer yumurta yemekte zorluk çekiyorsanız, küçük bir hile yaparak kahvaltıda herhangi bir kaliteli protein kaynağı da tüketebilirsiniz.

3. Kahve Tüketin
Kahve haksız bir şekilde özellikle son zamanlarda kötü ilan edilmiştir. Fakat kaliteli kahve antioksidanlarla yüklüdür ve sağlığınız üzerinde birçok yarara sahiptir. Gerçekleştirilen çalışmalar, kahvenin içindeki kafeinin metabolizmayı % 3–11 oranında hızlandırdığını ve yağ yakımını % 10-29'a kadar artırabildiğini göstermektedir. Bu noktada zayıflamak istiyorum diyorsanız kahvenize şeker ya da herhangi kalorisi yüksek bir madde eklemediğinizden emin olun. Çünkü bunu yapmanız kahvenin faydalarını neredeyse tamamen ortadan kaldıracaktır.

4. Yeşil Çay İçin
Kahve gibi, yeşil çayın da bir çok yararı bulunmaktadır ve bunlardan en bilineni kilo verme konusunda yardımcı olmasıdır. Yeşil çay az miktarda kafein içermesine rağmen, yağ yakımını arttırmak için kafeinle birlikte çalıştığı düşünülen ve kateşin adı verilen güçlü antioksidanlarla yüklüdür. Yapılan birçok çalışma yeşil çayın (içecek olarak ya da yeşil çay ekstraktı takviyesi olarak) zayıflama konusunda yardımcı olabileceğini göstermektedir.

5. Intermittent Fasting Yöntemini Deneyin
Intermittent fasting ya da diğer adıyla aralıklı oruç, insanların açlık ve yeme dönemleri arasında bir döngünün bulunduğu popüler bir beslenme şeklidir. IF diyetinde kalp ve damar sisteminde tansiyon düşüklüğü gibi riskleri olsa da yapılan kısa süreli çalışmalar aralıklı orucun sürekli kalori kısıtlaması sağlayarak kilo verme ve göbek eritme konusunda etkili olduğunu göstermektedir.

6. Glucomannan Takviyesi Alın
Doğal glucomannan Asya'da gıda üretiminde kullanılmaktadır. Kilo verme yöntemleri söz konusu olduğunda çeşitli çalışmalarda, glucomannan adı verilen bu lif çeşidinin, kilo verme ile bağlantısı olduğu öne sürülmüştür. Bu lif çeşidi, suyu emer ve bir süreliğine bağırsağınızda kalır. Böylece daha fazla doymuş hissetmenize ve daha az kalori almanıza yardımcı olur. Çalışmalar, glukomannan takviyesi kullananların, takviye kullanmayanlara göre daha fazla kilo verdiğini göstermektedir.

7. Karnitin Takviyesi Kullanın
Karnitin vücutta bulunan yağ asitlerini mitokondriye ileterek bu yağ asitlerinden enerji üretilmesini sağlayan bir bileşendir. Bu özelliği sebebiyle bir çok kişi onu supplement olarak kullanmaktadır. Enerji üretimi konusunda önemli bir rol oynayan karnitin, takviye dışında et ve et ürünleri gibi bir çok gıdadan da alınabilir.

8. Şeker İlaveli Gıdaları Tüketmeyin
Şeker ilave edilmiş gıdalar, modern diyetin en kötü bileşenlerinden biridir. Çalışmalar, şeker (ve yüksek fruktozlu mısır şurubu) tüketiminin, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere, artan obezite riski ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Kilo vermek istiyorsanız, ilave edilmiş şekeri kesmelisiniz. Diyet listesi oluştururken satın aldığınız ürünlerin etiketlerini okuduğunuzdan emin olun, çünkü sözde sağlıklı gıdalar dahi şekerle yüklenmiş olabilir.

9. Rafine Karbonhidratı Daha Az Tüketin
Rafine karbonhidratlar lifli ve besleyici kısımlarından sıyrılmış şeker ve tahılları içerir. Beyaz ekmek ve makarna rafine karbonhidratlardan bazılarıdır. Çalışmalar, rafine edilmiş karbonhidratların kan şekerini hızla yükselttiğini, açlık hissine neden olarak yiyecek tüketiminin birkaç saat sonra artmasına neden olduğunu göstermektedir. Rafine edilmiş karbonhidratları tüketmek, obeziteye güçlü bir şekilde bağlıdır. Sağlıklı beslenme hedefindeyseniz ve eğer bu süreçte karbonhidrat tüketiyorsanız, bunları doğal lifleriyle yediğinizden emin olun.

10. Düşük Karbonhidrat Diyetine Devam Edin
Karbonhidrat kısıtlamasından maksimum fayda elde etmek istiyorsanız, bu yolda sonuna kadar ilerlemeli ve düşük karbonhidratlı bir diyeti sonuna kadar sürdürmelisiniz. Çok sayıda çalışma, bu tür bir diyet uygulamanın sağlığınızı iyileştirirken standart az yağlı bir diyet olarak 2–3 kat daha fazla kilo vermenize yardımcı olabileceğini göstermektedir.

11. Daha Küçük Tabaklar Kullanın
Zayıflama yöntemleri uygularken daha küçük tabakların kullanılması, bazı insanların otomatik olarak daha az kalori tüketmesine yardımcı olur. Bununla birlikte, tabak boyutu herkeste eşit derecede etkili olmayabilir. Fazla kilolu olan kişilerin daha küçük tabaklar kullanması daha etkili gibi görünmektedir.

12. Porsiyon Kontrolü Yapın ve Kalorileri Not Edin
Porsiyon kontrolü ya da kalorileri saymak daha az yemeniz konusunda fazlasıyla yararlı olabilir. Bazı araştırmalar, bir yemek günlüğü tutmanın ya da yemeklerin fotoğrafını çekmenin zayıflamak isteyen kişilere yardımcı olabileceğini göstermektedir. Aslında ne yediğinize dair farkındalığınızı artıran her şey özellikle kilo verme sürecinde yararlı olabilir.

13. Yanınızda Sağlıklı Yiyecekler Bulundurun
Yanınızda sağlıklı yiyecekler taşımak, aşırı aç olsanız dahi sağlıksız bir şeyler yememenizi önleyebilir. Kolay hazırlanabilen ve kolay taşınabilir basit atıştırmalıklar arasında meyveler,kuruyemişler, havuç, yoğurt ve haşlanmış yumurtalar bulunur.

14. Probiyotik Takviyeler KullanınZayıflama diyeti uygularken lactobacillus alt familyasının bakterilerini içeren probiyotik takviyeleri kullanmanın, yağ oranını azalttığı gösterilmiştir. Ancak, aynı şey tüm lactobacillus türleri için geçerli değildir.

15. Baharatlı Yiyecekler Tüketin
Diyet programı oluştururken mutlaka yer verilmesi gereken acı pul biber, metabolizmayı hızlandıran ve iştahınızı hafifçe azaltan baharatlı bir bileşim olan kapsaisin içerir. Bununla birlikte, insanlar zaman içinde kapsaisin etkisine tolerans geliştirebilir, bu da bileşenin uzun süreli etkinliğini sınırlayabilir.
16. Aerobik Egzersiz Yapın
Aerobik egzersiz yapmak (kardiyo gibi) kalori yakımının yanı sıra fiziksel ve zihinsel sağlığınızı iyileştirmek için mükemmel bir yoldur. Aerobik egzersizlerin özellikle, organlarınız etrafında birikme ve metabolik hastalığa neden olma eğiliminde olan göbek yağı yakımı ve basen eritme konusunda etkili olduğu görülmektedir.

17. Ağırlık Kaldırın
Diyetin en kötü yan etkilerinden biri, genellikle açlık modu olarak adlandırılan kas kaybı ve metabolik yavaşlamaya neden olmasıdır. Bunu önlemenin en iyi yolu, ağırlık kaldırma gibi bir tür direnç egzersizi yapmaktır. Çalışmalar ağırlık kaldırmanın metabolizmanızı yüksek seviyede tutmanıza ve kas kütlesi kaybetmenizi engellemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Tabii ki, sadece yağ kaybetmek değil, aynı zamanda kas inşa etmek de önemlidir. Bu yüzden direnç egzersizleri oldukça önemlidir.

18. Daha Fazla Lif Tüketin
Kilo vermek söz konusu olduğunda sıklıkla lif tüketilmesi önerilir. Yapılan bazı çalışmalar lifin (özellikle viskoz lif) tokluk hissini arttırabileceğini ve uzun vadede kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olabileceğini göstermektedir.

19. Daha Fazla Sebze ve Meyve Yiyin
Sebze ve meyveler, kilo vermek için onları etkili kılan çeşitli özelliklere sahiptir. Çok az kalori içerirler fakat lif içerikleri oldukça yüksektir. Ayrıca yüksek oranda su içeriği meyve ve sebzelere düşük enerji yoğunluğu verir. Çalışmalar sebze ve meyve tüketen insanların daha az kiloya sahip olduklarını göstermektedir. Bu gıdalar oldukça besleyicidir, bu yüzden onları yemek sağlığınız için önemlidir.

20. Yemekleri Daha Yavaş Çiğneyin
Beyninizin yeterince yemek yediğinizi anlaması biraz zaman alabilir. Bazı çalışmalar yemekleri daha yavaş çiğnemenin daha az kalori almanıza ve kilo kaybına bağlı hormon üretimini artırmanıza yardımcı olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla yemekleri daha yavaş yemeniz ve daha iyi çiğnemeniz kilo verme sürecinde kalori alımını azaltarak size yardımcı olur.

Fit Kamp Olarak...

  • Sağlıklı ve bilinçli yaşam hedefleriz
  • Obezite’nin sağlık sorunu olduğunu bilir ve önüne geçmek için çalışırız
  • Takım çalışmasının önemli olduğunu bilen ekibimizle psikolojik sorunları çözmeye odaklanırız
  • Topluma ve doğaya olan duyarlılığımız ile insanların mutlu yaşamasına katkıda bulunmaya çalışırız
  • Hedefimiz her zaman en yüksek ve en sağlıklı performanstır.
  • Kazım Karabekir Mh. Kuruçam Sk. No:12 16270 Yıldırım/Bursa

  • 444 3 589

  • info@fitkamp.net

Fitkamp Instagram