Rezervasyon Yapın

444 3 589 - +90 534 429 26 44

E-Maİl

info@fitkamp.net

ORUÇLUYKEN SPOR YAPMAK SAĞLIKLI MIDIR ?

ORUÇLUYKEN SPOR YAPMAK SAĞLIKLI MIDIR ?

 Düzenli olarak spor yapan bireyler Ramazan Ayı içerisinde oruç tutarken de spor yapma girişiminde bulunuyor. Ramazan ayı içerisinde oruçluyken spor yapmak, vücudumuzda sıvı ve glikoz kaybı meydana getirir. Bu durumun insan vücuduna zararlı olduğu bilinmektedir. Ramazan ayı dışında, yoğun bir tempoda spor yapan kişilerin egzersizlerini, oruç tutarken hafifletmesi gerekmektedir.

Ramazan’da spor yapmak, kişilerin tercihleri ile alakalı bir durumdur. Oruçluyken spor yapmak için kişinin kendini tam anlamıyla tanıyor olması gerekmektedir. Her insanın dayanıklılık seviyesi farklıdır. Kişi bu durumda hem vücudunu hem de ruhsal dengesini göz önünde bulundurarak hareket etmesi gerekir. Oruç tutarken, iftar saatine doğru kişinin enerjisi düşeceği için sıvı ihtiyacı oluşur. Bu durumla birlikte spor yapılması durumunda ekstra sıvı kaybına uğrayan kişiler olumsuz sonuçlarla yüzleşirler. Ramazan ayında spor yapmak için uzmanların tavsiye ettiği en doğru zaman, iftardan 3-4 saat sonrasıdır. İftardan sonra metabolizmayı dengelemek ve şişkinlik hissinin giderilebilmesi için hafif egzersizler bu saatlerde gerçekleştirilmektedir. İftardan 2 saat sonra tempolu şekilde yürüyüş doğru bir tercihtir.

İftardan önce spor yapmak, tansiyonu ve kan şekerini düşüreceğinden dolayı vücuduna sakıncalı olabilmektedir. Özellikle sıcak havalarda oruçluyken spor yapmak, vücudun sıvı kaybını doğrudan düşürerek kişide şiddetli halsizlik ve yorgunluğa yol açabilmektedir. İftardan önce spor yapmak vücuda sakıncalı olduğu kadar, kişinin ruhsal dengesini yorar. Bu durumda kişi, sinirlerine hakim olmakta güçlük çeker. Sonuç olarak, oruçlu iken ağır spor yapılması önerilmez.

Fit Kamp Olarak...

  • Sağlıklı ve bilinçli yaşam hedefleriz
  • Obezite’nin sağlık sorunu olduğunu bilir ve önüne geçmek için çalışırız
  • Takım çalışmasının önemli olduğunu bilen ekibimizle psikolojik sorunları çözmeye odaklanırız
  • Topluma ve doğaya olan duyarlılığımız ile insanların mutlu yaşamasına katkıda bulunmaya çalışırız
  • Hedefimiz her zaman en yüksek ve en sağlıklı performanstır.
  • Kazım Karabekir Mh. Kuruçam Sk. No:12 16270 Yıldırım/Bursa

  • 444 3 589

  • info@fitkamp.net

Fitkamp Instagram