Rezervasyon Yapın

444 3 589 - +90 534 429 26 44

E-Maİl

info@fitkamp.net

PROTEİN TOZU ZARARLI MIDIR?

PROTEİN TOZU ZARARLI MIDIR?

Besin takviyeleri arasında en kıymetli yerde bulunan ve yüksek protein içeriğine sahip olan protein tozu zararlı mıdır? Bu soruyu kısaca irdeleyerek cevap arayacağız. Özellikle vücut geliştirme ve protein eksikliği durumlarında sıklıkla tercih edilen takviye türü bazı kesimlerce sağlıksız bulunuyor. Peki nedir bunun sebepleri? Doğal bir protein tozu zararlı olabilir mi?

Peynir altı suyu proteini en çok kullanılan tür olarak bilinmektedir. Hayvansal ve bitkisel olarak oluşturulan bu takviyelerin türlerine göre etkileri farklı yapıdadır. Bitkisel protein tozu bulmak biraz daha zor olsa da hayvansal bazlı olanlara ulaşmak daha kolaydır. Kas yapısını hızlı geliştirmek için kullanılan suplementleri yaşlılar da kullanmaktadır. Belirli bir yaş sonrasında vücutta kas kaybı yaşanır. Bunu yavaşlatmak ve önüne geçmek için protein tozu kullanılır. Fakat bazı kesimlerce protein tozu zararlı kabul edildiği için engellenir. Kas kaybı durumunda protein tozu takviyesi zorunlu görülmektedir. Spor yapamayacak olanların ise katiyetle bunu kullanması gerekir. Doğal yollarla yüklü protein almanın zor hatta imkânsız olduğu düşünüldüğünde protein tozları ve karışımları ideal sayılmaktadır.

Evde yapılması mümkün olmayan protein tozu zararlı değilse de fazla kullanım zarar getirmektedir. Gereksiz ve hatalı kullanım sonrası böbrek, kalp ve karaciğer fonksiyon bozuklukları ortaya çıkmaktadır. Üstelenmesi durumunda da önüne geçilmeyen durumlar ile hayat şartları olumsuz etkilenir. Kullanılacak zamanda mutlaka bir hekim ile yol arkadaşlığı yapılmalıdır.

Fit Kamp Olarak...

  • Sağlıklı ve bilinçli yaşam hedefleriz
  • Obezite’nin sağlık sorunu olduğunu bilir ve önüne geçmek için çalışırız
  • Takım çalışmasının önemli olduğunu bilen ekibimizle psikolojik sorunları çözmeye odaklanırız
  • Topluma ve doğaya olan duyarlılığımız ile insanların mutlu yaşamasına katkıda bulunmaya çalışırız
  • Hedefimiz her zaman en yüksek ve en sağlıklı performanstır.
  • Kazım Karabekir Mh. Kuruçam Sk. No:12 16270 Yıldırım/Bursa

  • 444 3 589

  • info@fitkamp.net

Fitkamp Instagram