Rezervasyon Yapın

444 3 589 - +90 534 429 26 44

E-Maİl

info@fitkamp.net

ŞOK DİYETLER UYGULAMANIN ZARARLARI

ŞOK DİYETLER UYGULAMANIN ZARARLARI

Hızlı kilo vermek için yapılan şok diyet, Vücuda alınan normal besin miktarı yerine minimum besin miktarı alarak yağların enerjiye dönüşmesi ile yapılır. Neredeyse sadece hayatta kalabileceğiniz miktarda vücudunuza besin alarak çalışan şok diyet, birçok kişiye "hızlı kilo veririm" düşüncesi ile cazip gelmektedir. Şok diyeti en az 3 gün en fazla 7 gün yapılır ve gün

boyunca portakal suyu, limonlu su gibi içecekler tüketilip neredeyse hiçbir gıda yenilmemektedir. Bu diyet istemediğiniz kadar kilo verdirir ve sağlığınızı olumsuz yönde etki eder. Diyetisyenler şok diyetlerin insan sağlığını bozarak günler süren açlık durumunda psikolojide etkilediğini söylüyor.

 

Şok diyet tam anlamıyla bir yetersiz beslenme örneğidir. Neredeyse sıvıdan ibaret olan bu diyet, normalde diğer besinlerden almamız gereken lif, vitamin, enerji gibi kaynakların eksikliğine neden oluyor. Bu durumun devam etmesi halinde ise sağlık sorunlarına yol açıyor. Yapılan araştırmalar yetersiz beslenmenin beyinde işlevsel bozukluklara yol açarak depresyon, algı bozuklukları hatta saldırgan davranış biçimine bile yol açtığını gösteriyor. Şok diyet ile beraber yetersiz beslenen insanlarda, enerji kaybından dolayı halsizlik ve yorgunluk da baş gösteriyor. Şok diyet kısa vadede etkili olsa bile uzun vadede normal beslenme alışkanlığına geri dönüldüğünde etkisini yitirmektedir. Bu diyet ile beraber vücut, ihtiyacı olan enerjiyi karşılayabilmek için karaciğere yüklenir ve Diyetin uzun süre devamı halinde karaciğerde hasar oluşumu gözlenir. Uzun süreli açlık durumunda vücut su kaybına uğrar ve tansiyon düşüklüğü, göz kararması gibi rahatsızlıklar görülmeye başlanır. Şok diyetin zararları tabi ki de bunlarla bitmiyor ani kalori alımının düşüşü ile beraber metabolizma yavaşlayarak vücuttaki yağ depolarınızı korumak için vücuttaki kasları yakıt olarak kullanabilir. Uzun süreli açlık durumunda organ hasarı gerçekleşebilir ve bağışıklık sisteminiz zaten zayıflayacağı için enfeksiyonlara karşı açık hale gelebilirsiniz.

 

Yalnızca kısa vadede işe yarayan şok diyet, insan sağlığına her açıdan olumsuz yönde etki ediyor. Hızlı zayıflama düşüncesi her ne kadar cazip görünse de, bir diyetisyen yardımı ile kontrollü zayıflama düşüncesinin sağlıklı bir vücut için çok daha önemli olduğu unutulmamalıdır.

 

 

Fit Kamp Olarak...

  • Sağlıklı ve bilinçli yaşam hedefleriz
  • Obezite’nin sağlık sorunu olduğunu bilir ve önüne geçmek için çalışırız
  • Takım çalışmasının önemli olduğunu bilen ekibimizle psikolojik sorunları çözmeye odaklanırız
  • Topluma ve doğaya olan duyarlılığımız ile insanların mutlu yaşamasına katkıda bulunmaya çalışırız
  • Hedefimiz her zaman en yüksek ve en sağlıklı performanstır.
  • Kazım Karabekir Mh. Kuruçam Sk. No:12 16270 Yıldırım/Bursa

  • 444 3 589

  • info@fitkamp.net

Fitkamp Instagram