Rezervasyon Yapın

444 3 589 - +90 534 429 26 44

E-Maİl

info@fitkamp.net

VÜCUT KİTLE ENDEKSİ NASIL HESAPLANIR?

VÜCUT KİTLE ENDEKSİ NASIL HESAPLANIR?

İdeal kilo olarak bilinen ve herkesin ulaşmak istediği görünüşü temsil eden vücut kitle endeksi, kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Bunun sebebi, kişilerin boy farkları olarak görülür. Çok kısa birinin sahip olması gereken kilo ile uzun boylu birinin kiloları farklı görülebilir. Diğer bir deyişle, aynı kilolara sahip iki kişiden birinin boyu uzunsa, o kişide kilo çok göze çarpmaz.

Obezitenin hesaplanmasında kullanılan vücut kitle endeksi, kilonuzun boyunuzun karesine bölünmesi ile tespit edilir. Standartların altında kalması durumunda zayıf, üstünde çıkması durumunda ise obez olarak niteleme yapılır. Kişinin yaşam şartları göz önünde bulundurularak endekse dönüş şartları araştırılmalıdır. Bunu yaparken mutlaka bir diyetisyenden ya da uzmandan destek alınması önemlidir. Yetişkin ve çocuklarda bu hesaplama farklılık gösterebildiğinden kişinin yaşı ve cinsiyeti önemlidir. Hesaplama sonunda farklı kriterlerde sonuç alınmaktadır. Düşük ağırlıklı olandan 3. Derece şişman olana kadar 8 evre vardır. Normal evre, 3. Sırada görüldüğünden bu aşıldığı an itibari ile risk başlamaktadır. Obeziteye giden yolda geri dönüş her kademede zorlaşacağı için en başta önlem alınması önemlidir.

Sağlıklı bir bireyin normal endeks haricinde bulunması söz konusu değildir. Çünkü endeks şaştığında sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Aşırı zayıflık ve obezlik olarak bilinen noktalarda vücut bazı sinyaller vermektedir. Bir an önce bu mesajlar alınarak gerekli önlemler uygulanmalıdır. Siz de bir an önce vücut kitle endeksi hesabınızı yaparak sonuca göre hamle yapabilirsiniz.

Fit Kamp Olarak...

  • Sağlıklı ve bilinçli yaşam hedefleriz
  • Obezite’nin sağlık sorunu olduğunu bilir ve önüne geçmek için çalışırız
  • Takım çalışmasının önemli olduğunu bilen ekibimizle psikolojik sorunları çözmeye odaklanırız
  • Topluma ve doğaya olan duyarlılığımız ile insanların mutlu yaşamasına katkıda bulunmaya çalışırız
  • Hedefimiz her zaman en yüksek ve en sağlıklı performanstır.
  • Kazım Karabekir Mh. Kuruçam Sk. No:12 16270 Yıldırım/Bursa

  • 444 3 589

  • info@fitkamp.net

Fitkamp Instagram