Rezervasyon Yapın

444 3 589 - +90 534 429 26 44

E-Maİl

info@fitkamp.net

VÜCUT ŞEKLİNE GÖRE DİYET VE BESLENME ÖNERİLERİ

VÜCUT ŞEKLİNE GÖRE DİYET VE BESLENME ÖNERİLERİ

Her insanın ihtiyaç duyduğu besin madde oranı farklıdır dolayısıyla beslenme programı da farklı olmalıdır. Benzer şekilde her insanın sahip olduğu vücut tipi farklıdır bu nedenle yapılacak diyet ve beslenme şekli de farklı olacaktır. Vücut tipine göre alınan kilolar kimi zaman kalçada kimi zaman göbektedir. Bunu spora gittiğinizde belirli bölgelerden vermek istediğiniz kilolar gibi düşünebilirsiniz. Dikdörtgen vücut tipi, elma vücut tipi, armut tipi ve kum saati vücut tipi gibi her insan farklı vücut tiplerine sahiptir. Vücut tipine göre alınan kilolar belirli bölgelerde özellikle görülür ancak sadece vücut tipine göre diyet ve beslenme şekline karar vermek doğru olmaz. Bireyin sağlık geçmişi de incelenerek beslenme şekline karar vermek daha doğru olacaktır.

Dikdörtgen vücut tipinde vücudun üst ve alt bölümü neredeyse aynı genişliktedir. Dikdörtgen vücut tipine sahip bireyler genellikle zayıf olmaktadır. Beslenmelerinde, sağlıklı ve karbonhidrat açısından fazla olan bir kahvaltı, akşam yemeklerinde ise protein oranı düşük olan besinler tüketilebilir. Bütün vücudu çalıştıracak spor egzersizlerini tercih edebilirler. Kilo verimi zor olan bu grup özellikle tatlı, hamur işi ve fast food dan uzak durmalılar.

 Elma vücut tipi, gövdenin orta bölümünün vücudun diğer kısımlarına göre daha fazla kilolu olmasıdır. Elma vücut tipine sahip bireyler vücutlarının göbek ve göğüs gibi orta bölümlerinden kilo almaya yatkındır. Bu grupta olan bireyler porsiyonlarını küçülterek öğünlerini az ama sık yiyebilirler. Özellikle gaz ve şişkinlik veren gıdalardan kaçınmalıdırlar. Lifli gıda ve sebze tüketimini arttırabilirler.

Armut vücut tipine sahip olan bireylerde kalça ölçüsü göğüs ölçüsüne göre çok daha büyüktür. Genellikle kalçalardan kilo alımına yatkındırlar bu nedenle beslenmelerini protein ağırlıklı yapmaları gereklidir. Metabolizmayı hızlandıran sağlıklı gıdalar tüketebilir, ekmek gibi karbonhidratlardan uzak durabilirsiniz.

Kum saati vücut tipine sahip bireylerde ise alt ve üst bölüm dengelidir. Herkesin sahip olmak istediği bu vücut tipinde vücut, her yönden eşit miktarda kilo alma eğilimine sahiptir. Beyaz ekmek ve erişte gibi rafine gıdalardan kaçınmalı, sebze ve meyve ağırlıklı glisemik indeksi düşük olan gıdalar tercih etmelisiniz.

Fit Kamp Olarak...

  • Sağlıklı ve bilinçli yaşam hedefleriz
  • Obezite’nin sağlık sorunu olduğunu bilir ve önüne geçmek için çalışırız
  • Takım çalışmasının önemli olduğunu bilen ekibimizle psikolojik sorunları çözmeye odaklanırız
  • Topluma ve doğaya olan duyarlılığımız ile insanların mutlu yaşamasına katkıda bulunmaya çalışırız
  • Hedefimiz her zaman en yüksek ve en sağlıklı performanstır.
  • Kazım Karabekir Mh. Kuruçam Sk. No:12 16270 Yıldırım/Bursa

  • 444 3 589

  • info@fitkamp.net

Fitkamp Instagram