Rezervasyon Yapın

444 3 589 - +90 534 429 26 44

E-Maİl

info@fitkamp.net

VÜCUTTAKİ TOKSİNLERİ ATMAK İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

VÜCUTTAKİ TOKSİNLERİ ATMAK İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

Toksin, ekzotoksin ve endotoksin olmak üzere ikiye ayrılan, mikroorganizmaların salgıladıkları zehirli maddelerdir. Toksinler suda eriyen maddelerdir bu nedenle çok hızlı bir şekilde yayılış gösterirler. Çoğunlukla çevresel faktörlerden dolayı vücutta biriken toksinler ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Vücutta toksin birikmesinin çeşitli belirtileri mevcuttur. Toksinler vücuttaki hücrelerin kendini yenilemesine izin vermeyerek toksin birikimine bağlı ödem oluşumuna sebebiyet verirler. Sürekli yorgun hissetme ve geceleri vücut toksinleri olması gerektiği gibi atamadığı için oluşan uykusuzluk hissetme durumu vücutta toksik madde birikiminin olduğunu gösteren belirtiler arasındadır. Sürekli artan baş ağrıları, şişkinlik, kabızlık ve gaz gibi şikâyetler de belirtiler arasındadır. Birkaç önlem ve yöntemle toksinleri vücuttan uzaklaştırmak mümkündür.

 

Vücuttaki toksinleri uzaklaştırmak ve vücutta toksik birikiminin önüne geçmek için öncelikle karaciğeri korumak için rafine şeker, trans yağlar ve alkolden uzak durulmalıdır. Bu maddeler karaciğeri yorarak vücuttaki toksin miktarının artmasına neden olur. Antioksidan, beta karoten ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan C vitamini içeren havuç ve pancar gibi gıdalar tüketilmelidir. Bağışıklık sistemi vücudun hastalıklara karşı savunma mekanizmasıdır.

 

Savunma mekanizması olmayan bir vücut bütün hastalıklara karşı açık hale gelir ve toksik maddelerde çoğalmak için uygun ortamı bulmuş olur. Bu nedenle bağışıklık sistemini güçlendirici C vitamini açısından zengin besinler tüketmek vücuttaki toksik birikiminin önüne geçtiği gibi enfeksiyon veya virüs kaynaklı hastalıklara karşı da koruma sağlamaktadır. C vitamini ve antioksidan kaynağı olan maydanoz da bilinen en güçlü toksik karşıtı besinlerden birisidir. Bu gıdalar dışında hindiba, tere, elma, karaciğeri alkole karşı koruyan susam ve tahin, kolestrolü düşürerek karaciğer detoksu yapan enginar, bağışıklık sistemini güçlendirerek toksinlerin çoğalmasını önleyen greyfurt, glutatyon içeriği sayesinde karaciğer detoksu yapan avokado ve daha birçok sayamadığımız yeşil sebzeler ve meyveler tüketerek detoksifikasyon(zararlı olan toksik maddelerden temizlenme) özelliklerinden yararlanabilirsiniz.

 

Vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı bu besinleri günlük beslenme programınıza ekleyebilirsiniz. Bu besinler dışında vücut, toksik maddeleri ter yoluyla deriden dışarı da atar bu nedenle günlük yapacağınız egzersizlerle de vücudunuzda biriken toksinlerden kurtulabilirsiniz.

Fit Kamp Olarak...

  • Sağlıklı ve bilinçli yaşam hedefleriz
  • Obezite’nin sağlık sorunu olduğunu bilir ve önüne geçmek için çalışırız
  • Takım çalışmasının önemli olduğunu bilen ekibimizle psikolojik sorunları çözmeye odaklanırız
  • Topluma ve doğaya olan duyarlılığımız ile insanların mutlu yaşamasına katkıda bulunmaya çalışırız
  • Hedefimiz her zaman en yüksek ve en sağlıklı performanstır.
  • Kazım Karabekir Mh. Kuruçam Sk. No:12 16270 Yıldırım/Bursa

  • 444 3 589

  • info@fitkamp.net

Fitkamp Instagram