Rezervasyon Yapın

444 3 589 - +90 534 429 26 44

E-Maİl

info@fitkamp.net

YATMADAN ÖNCE SPOR YAPMAK

YATMADAN ÖNCE SPOR YAPMAK

Son dönemlerde yapılan araştırmalarda, sporun günün belirli saatlerinde vücuda daha fazla etki gösterdiği gibi sonuçlar var. Yatmadan önce spor yapmak zayıflatır mı? yoksa Sabah erken saatte spor yapmak mı zayıflatır? Belirli zaman dilimlerinde yapılan sporun vücuda etkisi çok daha fazla.

Özellikle sabah sporu olarak bildiğimiz, öğleden önce yapılan spor vücuda etkisi yüksektir. Günün ilk saatlerinde metabolizma hızı en yüksek seviyesini yaşar. Aynı zamanda gece boyunca dinlenmiş olan vücut ve kaslar günün diğer zaman dilimlerine göre, sabah saatlerinde daha güçlü ve dirençlidir. Tüm bu bilgiler ışığında uzmanlar sporun sabah saatlerinde yapılmasını önermekte.

Son zamanlarda yapılan araştırmalar akşam sporu konusunda bir hayli ilginç sonuçlar getirmekte.   

Akşam sporunun etkileri nelerdir;

 • Bütün günün stresini atmak için en ideal seçenektir.
 • Gün boyu alınan kalorilerin atılması için, yapılacak en iyi secimdi
 • Aksam yemeğinden önce yapılan tüm sportif aktiviteler sağlık açısından faydalıdır.

Bunun yanı sıra yapılan birçok araştırmaya göre, aynı diyet, aynı şekilde, aynı ortamda, aynı oranda farklı insanlara uygulandığında zayıflama oranları kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bunun sebeplerinin en büyük etkisi spor yapma zamanlarıdır.  Yatmadan önce gece sporu yapmak, uyku düzenin oturmasına, kaliteli bir gece geçirilmesine, fayda sağladığı gibi zayıflama konusunda da vücudu destekleyecektir. Ama yapılan araştırmaların sonucunda sabah erken saatlerde yapılan sporun verdiği verim, günün diğer saatlerinde yapılan spordan alınan verimden oldukça yüksektir.

Akşam zamanı, yorgun geçirilen bir günün sonunda kol, bacaklar hatta sırt kaslarına kadar yorgunluğu hissederiz. Bu yorgunluğu almak için ise atıştırmalıklar ile televizyon başında zaman geçirerek dinlendiğimizi zannediyoruz. Akşam sporu ise dinlenmek, huzurlu bir uykuya dalmak, günün tüm stresinden arınmak, gün içerisinde tüketilen karbonhidratlardan kurtulmak için çok önemli bir rol oynamaktadır. Zayıflamak isteyen kişiler için sporun vakti ve zamanı olmamalı her türlü zaman diliminde kendilerini bu yaş sitiline alıştırmalıdır.  Boş zamanlarını spor yaparak değerlendiren kişiler günün hangi saatinde olursa olsun, verim elde edecektir. Kilo almaya eğilim gösteren aktiviteler yerine, gece yatmadan önce spor yapmak zindelik sağlar.

 

 

Fit Kamp Olarak...

 • Sağlıklı ve bilinçli yaşam hedefleriz
 • Obezite’nin sağlık sorunu olduğunu bilir ve önüne geçmek için çalışırız
 • Takım çalışmasının önemli olduğunu bilen ekibimizle psikolojik sorunları çözmeye odaklanırız
 • Topluma ve doğaya olan duyarlılığımız ile insanların mutlu yaşamasına katkıda bulunmaya çalışırız
 • Hedefimiz her zaman en yüksek ve en sağlıklı performanstır.
 • Kazım Karabekir Mh. Kuruçam Sk. No:12 16270 Yıldırım/Bursa

 • 444 3 589

 • info@fitkamp.net

Fitkamp Instagram