Rezervasyon Yapın

444 3 589 - +90 534 429 26 44

E-Maİl

info@fitkamp.net

YÜRÜMEK Mİ KOŞMAK MI DAHA SAĞLIKLIDIR?

YÜRÜMEK Mİ KOŞMAK MI DAHA SAĞLIKLIDIR?

Kardiyo egzersizlerinden olan koşmak ve yürümek vücudumuz için çok sağlıklıdır. Koşarken yaktığımız kalori miktarını yürürken yakamayız. Ancak bu sizin tercihinize bağlı olduğundan kilo vermek amaçlı değil de sağlık için yürüyüş yapıyorsanız herhangi bir kıyaslamaya da gerek yoktur. Koşarken çok daha fazla enerji sarf ettiğimiz için daha fazla kalori yaktığımız doğrudur.

Koşmak ve yürümenin vücudumuz için birçok faydası bulunmaktadır. Öncelikli amacı kilo vermeye yaraması olduğu kadar sağlıklı bir şekilde kilo almaya da fayda sağlayabilmektedir. Bunun haricinde dayanıklılığınızı arttırmaya, bağışıklık güçlendirmeye ve kronik durumların önlenmesine de fayda sağlar. Ayrıca koşmak ta yürümekte sizi ruhsal açıdan rahatlatır ve stresten uzaklaştırır.

Yürürken daha az enerji sarf edildiği için koşmaya göre daha az kalori yakılır. Hatta araştırmalara göre koşmanın yürümeye göre 2 kat fazla kalori yaktırdığı bilinmektedir. Bu açıdan eğer amacınız kilo vermekse yürümektense koşmanızı tavsiye ederiz. Eğer koşamıyorsanız hemen yoruluyorsanız bunun yerine yürüyüş yapabilir ancak daha fazla kalori yakabilmek için yürüyüş yaptığınız saati fazlalaştırabilirsiniz. Mesela hızlı yürümek ya da tempolu yürümek daha fazla kalori yakmanızı sağlayabilmektedir. Yürüyüş yaparken sıkılmamak için kulaklık ile müzik dinleyebilir, tempolu spor müzikleri ile daha enerjik olabilirsiniz.

Eğer spor yapmaya yeni başlayacaksanız ve hedefiniz kilo vermek ise öncelikle yürüyüş ile başlayıp zamanla temponuzu arttırabilir koşu yapmaya geçebilirsiniz. Böylelikle bu zaman içerisinde vücudunuz yürüyüşe alışacak ve daha fazlasını yapmaya hazır olacaksınız. Kendinize bir program belirlemeli günlük planınızı kaç dakika yürüyüş ya da koşu yapacağınızı, daha sonra da kaç gün yapacağınızı belirlerseniz daha istikrarlı ve düzenli hareket edebilirsiniz.

Fit Kamp Olarak...

  • Sağlıklı ve bilinçli yaşam hedefleriz
  • Obezite’nin sağlık sorunu olduğunu bilir ve önüne geçmek için çalışırız
  • Takım çalışmasının önemli olduğunu bilen ekibimizle psikolojik sorunları çözmeye odaklanırız
  • Topluma ve doğaya olan duyarlılığımız ile insanların mutlu yaşamasına katkıda bulunmaya çalışırız
  • Hedefimiz her zaman en yüksek ve en sağlıklı performanstır.
  • Kazım Karabekir Mh. Kuruçam Sk. No:12 16270 Yıldırım/Bursa

  • 444 3 589

  • info@fitkamp.net

Fitkamp Instagram