Rezervasyon Yapın

444 3 589 - +90 534 429 26 44

E-Maİl

info@fitkamp.net

YÜRÜYÜŞÜN SAĞLIK İÇİN FAYDALARI

YÜRÜYÜŞÜN SAĞLIK İÇİN FAYDALARI

Sağlıklı bir yaşam için yeterli ve dengeli beslenmenin yanında spor gelir. Zorlu egzersizler yerine günlük yapacağınız yürüyüşlerle hem fit bir görünüm hem de sağlıklı bir metabolizma elde edebilirsiniz. Sporcuların yanında fit bir vücut isteyenler ve kilo vermek isteyen insanlar da günlük yürüyüş yapmayı tercih ediyorlar. Bilgisayar mühendisleri, Bankalarda çalışanlar ve operatör gibi sektörlerde çalışan, mesleği gereği sürekli oturmak zorunda kalan insanlar da günlük en az 30 dakika yürüyüş yapmayı ihmal etmemelidir. Hareketsiz bir yaşam sağlıksız bir yaşam demektir. Dünya Sağlık Örgütünün(DSÖ) yaptığı araştırmalar göre hareketsiz yaşam tarzından kaynaklı ölüm oranı her yıl 3,2 milyon kişidir. Fiziksel aktivitenin

vücut sağlığı üzerinde çok önemli etkilerin bulunduğunu söyleyen DSÖ, fiziksel hareketin vücutta birçok hastalığın gelişmesini önlediğini vurguluyor. Hareketsiz yaşamın, kolon ve meme kanserine yakalanma riskini %21 ile %25 oranında, diyabet hastalığına yakalanma riskini %27, kalp hastalıkları riskini ise %30 oranında arttırdığı yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Sağlığa çok fazla zararı olan hareketsiz yaşam yerine günlük yapacağınız yürüyüşler ile sağlığınızı olumlu yönde etki edebilir, birçok hastalığın önüne geçebilirsiniz.

 

Araştırmalar yapılan günlük düzenli yürüyüşlerin kalpteki damarların tıkanmasına yol açan kötü kolesterol(LDH) seviyesini düşürerek kan dolaşımını hızlandırdığını böylelikle kalp ve damar hastalıklarının önüne geçtiğini söylüyor. Kötü beslenme ve hareketsiz bir yaşamla beraber vücutta insülin direnci gelişebilir. Vücutta insülin direnciyle beraber kilo alımı,

diyabet hastalığına davetiye çıkarıyor. Son yıllarda gittikçe artan bu hastalığın riskini azaltmak için yürüyüş yapmalısınız. Düzenli olarak yapılan yürüyüşlerle beraber depresyonun da önüne geçilebiliyor. Düzenli egzersizler vücutta salgılanan ve kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan endorfin hormonun salgılanmasını sağlıyor. Fiziksel aktivitenin az olması vücutta osteoporoz a neden olur. Osteoporoz, kemik erimesine neden olan bir hastalıktır, bu hastalık hareketsiz yaşam süren kişilerde daha fazla görülmüştür. Yapacağınız yürüyüşlerle kemik erimesi riskini de azaltabilirsiniz. Hareketsiz yaşamla beraber kan akışının düzgün çalışmaması ile beyne giden damarların tıkanması sonucu oluşan inme(felç) görülebiliyor.

Hareketsizlikten kaynaklı vücutta oluşabilecek rahatsızlıkları engellemek ve yaşam kalitenizi arttırmak için günlük düzenli olarak yürüyüş yapabilirsiniz.

Fit Kamp Olarak...

  • Sağlıklı ve bilinçli yaşam hedefleriz
  • Obezite’nin sağlık sorunu olduğunu bilir ve önüne geçmek için çalışırız
  • Takım çalışmasının önemli olduğunu bilen ekibimizle psikolojik sorunları çözmeye odaklanırız
  • Topluma ve doğaya olan duyarlılığımız ile insanların mutlu yaşamasına katkıda bulunmaya çalışırız
  • Hedefimiz her zaman en yüksek ve en sağlıklı performanstır.
  • Kazım Karabekir Mh. Kuruçam Sk. No:12 16270 Yıldırım/Bursa

  • 444 3 589

  • info@fitkamp.net

Fitkamp Instagram